Obchody 83 rocznicy utworzenia Armii Krajowej w Elblągu


      W dniu 14 lutego 1942 r. naczelny wódz Polskich Sił Zbrojnych (na Zachodzie) gen. broni Władysław Sikorski powołał Armię Krajową, która była kontynuatorką Służby Zwycięstwu Polski oraz Związku Walki Zbrojnej i jest jednym z fundamentów naszej tożsamości narodowej, symbolem polskiej niezłomności w walce o suwerenność.

      14 lutego 2025 roku w Polsce po raz pierwszy obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Celem nowego święta państwowego uchwalonego przez Sejm RP ustawą w dniu 9 stycznia 2025 r. jest oddanie hołdu żołnierzom Armii Krajowej „największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Rosję Europie, armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości, a której żołnierze po II wojnie światowej byli prześladowani przez władze komunistyczne zależne od Związku Sowieckiego".

      Z okazji nowego święta, w całym naszym kraju odbywały się uroczystości upamiętniające 83 rocznicę powstania Armii Krajowej. W Elblągu pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej, Polskiego Państwa Podziemnego odbyły się miejskie uroczystości, w których udział wzięli posłowie ziemi elbląskiej, przedstawiciele władz samorządowych i miejskich, delegacje służb mundurowych i stowarzyszeń oraz mieszkańcy Elbląga. Po odegraniu hymnu państwowego Rzeczpospolitej Polskiej oraz wygłoszeniu okolicznościowych przemówień przez zaproszonych gości i odczytaniu apelu pamięci oddano salwę przez kompanię honorową, po której delegacje uczestników złożyły kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej, Polskiego Państwa Podziemnego. 

Na zaproszenie Prezydenta Miasta i Przewodniczącej Rady Miejskiej w Elblągu  w uroczystych obchodach zaangażowani byli przedstawiciele naszego Stowarzyszenia  w osobach Prezesa Koła Regionalnego w Elblągu Pawła Kowalskiego oraz Kolegów Henryka Garusa, Eugeniusza Kościna i Dariusza Zembka.

Zespół Redakcji