Centralne obchody 20. Lecia Stowarzyszenia ŻW „Żandarm”
W dniu 23 czerwca 2026 r. w Warszawie na terenie Muzeum Wojska Polskiego odbyły się centralne obchody 20. lecia Stowarzyszenia Żandarmerii Wojskowej „ŻANDARM”.
Po mszy świętej odprawionej w kaplicy pw. Ducha Świętego na warszawskiej Cytadeli, przez Krajowego Duszpasterza Stowarzyszenia ŻW ks. infułata Ryszarda Pruczkowskiego, zaproszeni goście zebrali się w sali konferencyjnej Muzeum.
Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej oraz Szkoły Podoficerskiej ŻW głos zabrał Dyrektor Muzeum gen. dyw. w st. spocz. prof. dr hab. Bogusław Pacek - były Komendant Główny ŻW i inicjator powołania naszego Stowarzyszenia. Podczas swojego wystąpienia powitał zebranych oraz złożył okolicznościowe życzenia dla członków Stowarzyszenia, podkreślając ich bardzo ważną rolę jako spoiwa łączącego pokolenia Żandarmów po zdjęciu munduru i tych w czynnej służbie.
Okolicznościowe przemówienie wygłosili m. in. Prezes Stowarzyszenia ŻW „Żandarm” mjr w st. spocz. dr Henryk Skrzeczowski, Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej płk Tomasz Kajzer, pierwszy Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. w st. spocz. Jerzy Jarosz oraz Prezes Federacji Stowarzyszeń Rezerwistów i Weteranów SZ RP gen. dyw. w st. spocz Piotr Czerwiński. Wszystkie wypowiedzi podkreślały wagę działań członków Stowarzyszenia na rzecz kultywowania etosu i propagowania Żandarmerii Woskowej w społeczeństwie.
Z okazji jubileuszu Zarząd Główny Stowarzyszenia wyróżnił osoby szczególnie zasłużone dla Stowarzyszenia Medalami za zasługi dla Stowarzyszenia, Odznakami Honorowymi Stowarzyszenia i Srebrnymi Odznakami Honorowymi.
Oficjalną część uroczystości zakończył świetny koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
Centralne obchody stały się okazją do spotkania członków Stowarzyszenia z kół regionalnych oraz żołnierzy i sympatyków od wielu lat z nami współpracujących. Był to czas celebrowania święta, wspomnień, wymiany doświadczeń i rozmów o przyszłości w której Stowarzyszenie dalej będzie kontynuowało swoją misję łączenia byłych i obecnych żołnierzy Żandarmerii i ich sympatyków.
Zespół Redakcji